رنگ در ست کردن لباس

رنگ در ست کردن لباس

رنگ در ست کردن لباس

همیشه بهترین راهنمای شما در رعایت تناسب رنگ در لباس پوشیدن، چرخه رنگ است. در تصویر بالا چرخه رنگ را می‌بینید. در مرکز چرخه رنگ سه رنگ اصلی یعنی آبی و زرد و قرمز قرار دارد. رنگ‌های درجه دو که از ترکیب سه رنگ اصلی حاصل شده اند شامل بنفش، نارنجی و سبز هستند؛ و در بیرونی‌ترین ردیف رنگ‌های درجه سه را می‌بینید.

رنگ‌های گرم و سرد:

رنگ‌های گرم به رنگ‌هایی مثل رنگ قرمز، نارنجی و زرد  و رنگ‌های سرد به رنگ‌هایی مثل سبز، آبی و بنفش گفته می شود. برای داشتن تناسب رنگ در لباس پوشیدن رنگ‌های گرم را با رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد را با رنگ‌های سرد ست نمایید.

رنگ در ست کردن لباس

رنگ در ست کردن لباس

 

رنگ‌های خنثی:

رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری رنگ‌های خنثی هستند که می‌توان آن‌ها را رنگ‌های مهمی در تناسب رنگ در لباس پوشیدن در نظر گرفت و به جز چند استثنا به راحتی می‌توان آن‌ها را با رنگ‌های مختلف ست کرد.

رنگ در ست کردن لباس

رنگ در ست کردن لباس

 

قوانین استفاده از رنگها

استفاده از چرخه رنگ برای ست کردن رنگ لباس‌ها بسیار ساده است. اگر بر روی دایره رنگ در جهت عقربه‌های ساعت حرکت کنیم، رنگ‌های مشابه در کنار یکدیگر ،  رنگ‌های مکمل روبروی هم و رنگ‌های متضاد به فاصله سه خانه از یکدیگر قرار گرفته اند.

ست کردن رنگ‌های مکمل

در انتخاب و ست کردن لباس‌ها از رنگ‌های مکمل استفاده نکنید زیرا ظاهر چشم نوازی نخواهد داشت. برای اصلاح قانون رنگ‌های مکمل به این صورت عمل می‌شود که دو رنگ مکمل را در نظر می‌گیریم مثلا زرد و بنفش، رنگ اول را بنفش در نظر می‌گیریم و برای رنگ دوم به جای رنگ زرد یک خانه عقب یا جلو می‌رویم یعنی بنفش را با زرد طلایی و یا سبز ست می‌کنیم به این نحو قانون رنگ‌های مکمل برای داشتن تناسب رنگ در لباس پوشیدن اصلاح می‌شود.


ست کردن رنگ‌های متضاد

رنگ‌های متضاد هم به خوبی با هم ست می‌شوند و می‌توانید برای شیک‌تر شدن ست رنگیتان از سایه یا ته رنگ، حتی تن رنگی آن‌ها استفاده کنید.

 

استفاده از رنگ‌های خنثی در ست کردن لباس‌ها

رنگ‌های خنثی نقش مهمی را در تناسب رنگ در لباس پوشیدن بازی می‌کنند مخصوصا در لباس‌های روزانه و یا لباس‌هایی که برای سرکار استفاده می‌کنید.

 

ترکیب  رنگ در ست کردن لباس با سفید

هر رنگی را با سفید ترکیب کنید رنگ جدیدی حاصل می‌شود که از رنگ اولیه کمی روشن‌تر است و هر چه رنگ سفید بیشتر به آن اضافه شود رنگ روشن‌تری به دست می‌آید. به رنگ‌های ایجاد شده، ته رنگ، رنگ اصلی گفته می‌شود. مثلا در تصویر زیر ته رنگ‌هایی از رنگ سبز نمایش داده شده است. همان طور که در تصویر زیر می بینید، ته رنگ‌های یک رنگ با همان رنگ و البته با سفید به خوبی ست می‌شوند به این صورت تناسب رنگ در لباس پوشیدن رعایت می‌شود.

 

ترکیب رنگ‌ها با سیاه

با افزودن رنگ سیاه به هر رنگی، رنگ‌های تیره‌تری به وجود می‌آید که به این رنگ‌ها سایه رنگ از رنگ اولیه می‌گویند. در این مورد نیز سایه رنگ با رنگ اولیه و رنگ سیاه به خوبی ست می‌شوند.

 

ترکیب رنگ‌ها با خاکستری

در صورت افزودن رنگ خاکستری به یک رنگ، تن رنگی از رنگ اول پدید می‌آید که باز هم تن‌های رنگی ایجاد شده با رنگ اول و البته با رنگ خاکستری به خوبی ست می‌شود.

استفاده از رنگ‌های اصلی در لباس پوشیدن

به طور کلی بهتر است که در لباس پوشیدن از ترکیبات یکی از رنگ‌های اصلی استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از تن، سایه و یا ته رنگ ، رنگ اصلی استفاده نمایید. و اما اگر قصد دارید که دو رنگ اصلی را با هم ست کنید بهتر است از یک رنگ خنثی برای ایجاد ارتباط بین آن‌ها استفاده نمایید تا ترکیب رنگی مناسب‌تری پدید آید.

تناسب رنگ در ست کردن لباس؛ رنگ مناسب هر فصل

در هر فصل باید رنگ مناسب همان فصل را پوشید. شاید بتوان گفت که رنگ مناسب هر فصل را می‌توان از رنگ‌های موجود در طبیعت در همان فصل انتخاب کرد:

 

رنگ‌های مناسب برای بهار:

رنگ‌های مناسب برای فصل بهار رنگ‌های گرم هستند. می‌توانید برای ست کردن لباس‌های خود در فصل بهار از ته رنگ رنگ‌های گرم و رنگ‌های روشن استفاده کنید.

 

رنگ‌های مناسب برای تابستان:

در فصل تابستان باید از رنگ‌های سرد استفاده کرد. در واقع در فصل تابستان بهتر است از ته رنگ و تن رنگ‌های سرد استفاده نمود.

 

رنگ‌های مناسب برای پاییز:

در رنگ پاییز باید از رنگ‌های گرم برای ست کردن لباس‌ها استفاده کرد. استفاده از سایه و تن رنگ‌های گرم بهترین ست‌های رنگی در پاییز برای شماست.

 

رنگ‌های مناسب برای زمستان:

رنگ‌های مناسب زمستان، رنگ‌های سرد هستند و برای انتخاب ست رنگی لباس‌های خود بهتر است از سایه رنگ‌های سرد استفاده کنید.

 

مد و پوشاک